Zegarki kieszonkowe Tissot

Nowoczesny i sentymentalny zegarek kieszonkowy

Nie tak dawno pisałam o zjawiskowym damskim czasomierzu ukrytym w formie ornamentowej kuli, efektownej alternatywie tradycyjnego zegarka, a dziś postanowiłam Wam przedstawić równie elegancki, lecz tym razem męski zegarek kieszonkowy.

Niegdyś bijący rekordy popularności, obecnie traktowany w pewnym stopniu jako ekstrawagancki dodatek. Rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić w odniesieniu do modeli mechanicznych i jak się okazuje w pewnych kręgach społecznych jego posiadanie to standard, niekiedy oznaka statusu społecznego. Choć zegarki kieszonkowe to zdecydowana nisza na polskim rynku, w ofercie producentów znajdziemy całe bogactwo różnych wzorów odnoszących się nie tylko do poprzednich epok, ale także do czasów współczesnych, skierowanych do ludzi preferujących nowoczesne i innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Zanim jednak zaprezentuje wybrane przeze mnie modele, chciałam wspomnieć parę słów o pochodzeniu zegarka kieszonkowego.

Peter Henlein został uznany prekursorem zegarka kieszonkowego. Ten zegarmistrz i ślusarz w jednym żył w latach bardzo nam odległych 1485 – 1542. Urodzony w Norynberdze, Peter jako jeden z nielicznych rzemieślników potrafił konstruować małe, ozdobne przedmioty. Takim sposobem powstał pierwszy zegarek kieszonkowy. W 1509 roku dystrybuował własnoręcznie zrobione czasomierze. Nie był to jednak artykuł dla wszystkich z racji wysokiej ceny. Ówcześni arystokraci byli jednak zachwyceni nowym przedmiotem, a z biegiem czasu przedmioty stawały się coraz bardziej przystępne. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę ciężko było je zmieścić do kieszeni z powodu znacznej wagi i gabarytów. Częściej były mocowane do odzieży lub wieszane na sznurkach, a modyfikacja ich rozmiarów nadchodziła z czasem.

Szwajcarski producent zegarków Tissot, posiada naprawdę sporą kolekcję pięknych, kieszonkowych czasomierzy. Oferta zegarków skierowana jest dla prawdziwych koneserów i wielbicieli nietuzinkowych okazów z duszą, ale także do ludzi młodych, poszukujących unikalnych i nowoczesnych rozwiązań. Szwajcarzy po raz kolejny wykazali się ponadczasowym wzornictwem, precyzją i słynną kreatywnością. Stworzyli swoisty wehikuł czasu począwszy od modeli, dzięki którym możemy odbyć sentymentalną podróż w czasie, a skończywszy na nowoczesnych zegarkach kieszonkowych obsługiwanych poprzez dotyk palcem na szkle.

Oto dwa modele kieszonkowych czasomierzy będących przedstawicielami własnej epoki. Pierwszy tradycyjny z ręcznie nakręcanym mechanizmem, drugi zamknięty jedynie w tradycyjnej formie, ale z zupełnie odmiennym, ultra nowoczesnym wnętrzem.

TISSOT SAVONNETTE MECHANICAL T83.6.454.13

Swoim wyglądem przywołuje obraz dawnego szyku i elegancji. Recenzując ten czasomierz przed oczami wyobraźni pojawia się widok starszego, eleganckiego mężczyzny z binoklem, sięgającego do kieszeni kamizelki, aby wyjąć swój zegarek. Być może będzie sprawdzał kiedy nadjedzie dyliżans (…). Mając w posiadaniu właśnie ten model czasomierza podczas wykonywania tradycyjnej czynności jaką jest odczyt czasu, możemy przez chwilę poczuć tę specyficzną nutę nostalgii.

T83.6.454.13

T83.6.454.13

Tissot tworząc linię Savonnette Mechanical, zdecydowanie miał w zamiarze nawiązanie do pierwszych zegarków kieszonkowych z klapką (na co wskazuje sama nazwa Savonnette). TISSOT SAVONNETTE MECHANICAL to naprawdę fascynujący czasomierz w stylu retro. Zamykana koperta ze zdobionymi ornamentami, gdzie koronka pełni również funkcję mocowania do oczka łańcuszka wygląda naprawdę efektownie. Czasomierz otwiera się w bardzo wygodny sposób naciskając jedynie przycisk umieszczony w koronce. Po otwarciu klapki naszym oczom ukarze się biała tarcza z eleganckim, rzymskim oznaczeniem godzin, a tuż nad nimi widnieją indeksy sekundowe. Ręczny naciąg mechanizmu dodaje zdecydowanie klasy i specjalnego klimatu czasomierza.

Numer referencyjny: T83.6.454.13
Producent: Tissot
Styl: retro
Koperta: stal szlachetna
Średnica koperty: 49 mm
Grubość koperty: 10,75 mm
Waga zegarka: 97 g
Mechanizm: mechaniczny ETA 6498 (ręczny naciąg)
Szkło: mineralne hartowane
Gwarancja: 2 lata, międzynarodowa
Cena producenta: 1890 PLN

TISSOT POCKET TOUCH T857.420.19.051.00

Przedstawiciel nowoczesnego stylu high-tech. Model, który przełamuje wszelkie konwenanse. Jest to zdecydowanie innowacja i prawdziwy przełom w dziedzinie zegarków kieszonkowych. Idealna alternatywa dla osób ceniących nowoczesny wygląd i wygodę użytkowania. Prawdziwym kuriozum było przeniesienie mechanizmu z dotykowego zegarka naręcznego Tissot T-Touch do wnętrza kieszonkowego. Na pewno sam Peter Henlein w najśmielszych wyobrażeniach nie byłby w stanie przewidzieć, że jego dzieło ulegnie kiedyś tak wielkim modyfikacją. Sześć nowoczesnych, wywoływanym poprzez dotyk funkcji, pozwoli nam na sprawdzenie między innymi pogody, ciśnienia atmosferycznego, stopni południkowych, temperatury czy wysokości nad poziomem morza. Nie zabrakło również funkcji alarmu.

T857.420.19.011.00

W oryginalnej, białej kopercie umieszczono odporne na zarysowania szkło szafirowe z antyrefleksem. Wskazówki pokryte substancją luminescencyjną pozwolą natomiast na sprawdzenie godziny w ciemności. Tissot wydał ten model czasomierza w dwóch wersjach kolorystycznych, białej i czarnej. Oba prezentują się niezwykle oryginalnie.

Numer referencyjny: T857.420.19.011.00
Styl: high-tech
Mechanizm: kwarcowy (na baterię)
Szkło: szafirowe z antyrefleksem
Kolor tarczy: biały lub czarny
Gwarancja: 2 lata, międzynarodowa
Dane techniczne: substancja luminescencyjna na wskazówkach
Funkcje: barometr, podświetlenie, wysokościomierz, 2 różne czasy, kompas, 2 alarmy, timer, termometr, wieczny kalendarz, dotykowe szkło, chronograf, wskaźnik wyczerpania baterii EOL.
Cena producenta: 3495 PLN

Który z przykładów cieszy się większą popularnością? Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Oba modele zegarków znajdują swoich sympatyków, każdy z nich wykonany jest z najwyższą starannością i to jest najważniejsze, natomiast o gustach zwykło się nie dyskutować.