Eterna Super KonTiki Chronograph 7770.41.89.1718 kaliber 3916A Flyback Chronograph

Synonimem marki Eterna jest niewątpliwie wytrzymałość najwyższej klasy oraz przywiązanie do tradycji, które wraz z rozwojem czasu i postępem technologicznym wymusza na większości marek coraz to nowsze rozwiązania do stosowania własnych mechanizmów.

Zastosowane rozwiązania w najnowszym modelu Super Kontiki, szczególnie powinny przypaść do gustu fascynatom aktywnego, szybkiego trybu życia, ceniącym sobie również wysokie wartości użytkowe połączone z nietuzinkowym wyglądem. Opisywany model został zwieńczony 45 mm kopertą o dość dużej grubości (16,05 mm), która kryje w sobie ręcznie wykonany mechanizm manufakturowy. Cała seria, czterech modeli, w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej oraz niebieskiej nawiązuje wyglądem do typowych modeli nurkowych, odznaczających się wyraźną tarczą oraz czytelną ramką bezla. Jesto to nieodłączna cecha wizualna całej kolekcji, będącej hołdem dla naukowej załogi morskiej, na czele której stał Thor Heyerdahl, która w imię nauki i badań antropologicznych na własnoręcznie zbudowanej z drzewa balsy tratwie o nazwie KonTiki przepłynęli 3 770 mil morskich (ok. 6 980 kilometrów) od wybrzeża Peru do wysp Polinezji Francuskiej.
Na szczególą pochwałę zasługują elementy wykończenia koperty; polerowanie oraz matowienie wyjątkowo podkreśla ekskluzywny wygląd całej konstrukcji, w połączniu z bransoletą typu Mesh, zegarek zyskuje dodatkowe atuty, stając się idealnym uzupełnieniem stroju oficjalnego.
Tarcza, wskazówki oraz bezel zostały wyposażone w duże indeksy wypełnione substancją luminescencyjną barwy morskiej, bardzo dobrze widoczne oraz pozwalające na czytelny odczyt po zmroku. Dekiel został wyposażony w przejrzyste szkło szafirowe o dużej średnicy, pozwalające na podziwianie wyjątkowej konstrukcji manufaktury.

Mechanizm manufakturowy kaliber 3916A Flyback Chronograph

Mechanizmy z funkcjją chronografu coraz częściej widoczne są na półkach wystaw salonowych, jest to współczesny trend, który mocno akcentuje przywiązanie marek do dziedzin sportów oraz aktywnego spędzania czasu. Szczególnie istotną cechą tego manufakturowego kalibru marki Eterna jest funckja Flyback, która w przeciwieństwie do zwykłego stopera, umożliwia wyzerowane chronografu i natychmiastowe, ponowne uruchomienie w dowolnym momencie w trakcie jego działania. Jest to szczególnie udogodnieje, pozwalające na skrócenie interwału odmierzania czasu, który był wyzwalany przez 3-stopniowy etap, składający się z nacisnięcia przycisku stop, następnie zerowania oraz ponownie przycisku start.

Choć powstanie pierwszego tego typu mechanizmu datuje się na lata 30′ XX wieku, to są one wciąż chętnie tworzone oraz udoskonalane przez najwyższe światowe marki, ponieważ stosowanie tego typu komplikacji jest wyznacznikiem osiągania prestiżu premium wśród światowej klasyfikacji marek zegarmistrzowskich. Niewątpliwie marka Eterna do niej należy i udowoadnia nam swoje szczególne przywiązanie do długoletniej tradycji w każdym modelu.