Uwaga falsyfikat

UWAŻAJ, BO KUPISZ PODRÓBĘ!

W Internecie i poza nim, pełno jest kuszących ofert zegarków. Wybierając swój wymarzony czasomierz, większość z nas zwraca uwagę na cenę, bo przecież to jeden z najbardziej istotnych czynników. Zazwyczaj, gdy już mamy wypatrzony ten jedyny, wykonujemy research ofert sklepowych. Od strony do strony czasami lądujemy na forach internetowych lub giełdach zegarków używanych. Im dalej od autoryzowanych sklepów, tym ryzyko kupienia falsyfikatu rośnie. Bywa, że damy ponieść się fantazji licząc, że zakupimy oryginalny zegarek w super okazyjnej cenie. Im bardziej prestiżowa i droga marka, tym większe ryzyko strat finansowych. Niestety nasza naiwność nie popłaca i często płacimy za to wysoką cenę. Ku przestrodze, będziemy Wam pokazywać popularne podróbki takich „półproduktów”, które udają markowe zegarki. Na początek jednak kilka wskazówek, jak rozpoznać podróbkę większości zegarków przy zakupach w Internecie i jak zminimalizować ryzyko dokonania nieuczciwej transakcji.

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia „Autoryzowany sprzedawca„.

Dla kupującego w Internecie to niezmiernie ważna informacja. Mówi ona o tym, że dany sklep zaopatruje się u producenta, który zaakceptował sprzedawcę pozostając z nim w ciągłej współpracy. Oznacza to też, że sprzedawca może posługiwać się oryginalnymi zdjęciami producenta, do których otrzymał dostęp jak również logo marki. Jak jednak rozpoznać czy sprzedawca nie kłamie pisząc, że jest autoryzowanym sklepem online? O tym w dalszej części artykułu. Jeśli przeglądasz ofertę zegarków na stronie internetowej sklepu, zwróć uwagę na zdjęcia produktu. Tylko autoryzowany sprzedawca ma prawo używać zdjęć zegarków przygotowanych przez producenta. Zazwyczaj większość sklepów posiada przynajmniej takie jedno w opisie swojego produktu. Jeśli sprzedawca dysponuje również własnymi zdjęciami „live” (na żywo), tym lepiej. Dzięki temu od razu porównasz szczegóły np. na tarczy z egzemplarzem na zdjęciu producenta.

Oryginalne zdjęcia zegarkówTylko autoryzowane sklepy mogą posługiwać się oryginalnym logo producenta i wierzcie nam, każdy producent tego pilnuje. Jeśli jakiś nieautoryzowany przez producenta sklep bezprawnie posługuję się jego logo, prędzej czy później zostanie to zauważone. Nawet autoryzowani sprzedawcy są pouczani, gdy producent zauważy nieprawidłowe lub nieaktualne logo (co niestety może się zdarzyć).

Logo producenta

Sprawdź czy na stronie sklepu, sprzedawca odwołuje się poprzez podanie linku do strony producenta. Szukaj na stronie głównej sklepu lub głównej kategorii danej marki. Tak zwane „backlinki” znacznie ułatwiają producentom identyfikację stron, które sprzedają ich produkty. Fałszywy sprzedawca gdyby tak zrobił, podjął by więc ogromne i bezsensowne ryzyko.

Link do strony producenta zegarkowOryginalne zegarki posiadają oczywiście kartę lub książeczkę gwarancyjną producenta. Niedługo znajdziecie na naszych stronach wzory tych kart. Producenci zegarków udzielają gwarancji od 2 lat wzwyż. Zazwyczaj jest to gwarancja dwuletnia – międzynarodowa.

Karta gwarancyjna zegarkiWejdź na stronę marki, którą chcesz zakupić i poszukaj czy ten umieścił na niej sprzedawcę u którego chcesz kupić w punktach sprzedaży. Pamiętaj, producenci zegarków nie sprzedają detalicznie zegarków. Od tego są właśnie sprzedawcy czyli autoryzowane sklepy. Uwaga: sprawdź nazwę firmy, w której chcesz kupić zegarek, ponieważ producent na swoich stronach podaje zazwyczaj same nazwy firm, bez adresów internetowych sklepów! Nazwę firmy znajdziesz zazwyczaj w zakładce kontakt sklepu internetowego. Pamiętaj, że zawsze możesz też zadzwonić do producenta, lub głównego dystrybutora w celu potwierdzenia autoryzacji danego sklepu. Większość producentów ma swoją dystrybucję na terenie Polski.

Autoryzowany sprzedawca sklepKażdy zegarek bez wyjątku, posiada pudełko z logo marki. W większości sklepów internetowych znajdziesz takie pudełko również na zdjęciach wraz z opisem zegarka. Pudełko projektowane jest przez producenta i stanowi nie mniej ważny element jak sam zegarek. Stanowi ono jego część będąc wizerunkowym dopełnieniem całości. W świecie precyzyjnych zegarków o takie szczegóły dba każdy producent.

Oryginalne pudełko do zegarkówMoże nie jest to bezpośrednio związane z fałszowaniem zegarków, warto jednak spojrzeć w pasek adresowy danego sklepu internetowego. Zakupy internetowe to także podawanie naszych prywatnych danych jak choćby w formularzu zamówienia, który będziemy musieli wypełnić (adres dostawy, telefon, email to tylko niektóre prywatne dane, o które będziemy poproszeni). Tylko sklepy z bezpiecznym szyfrowaniem połączeń pomiędzy Twoim komputerem, a sklepem, gwarantują bezpieczeństwo przepływu tych danych. Poznasz je po zielonym pasku adresowym w przeglądarce lub charakterystycznej zamkniętej kłódce. Każdy szanujący się sprzedawca internetowy szyfruje połączenia pomiędzy swoim sklepem, a Klientem (w fachowym języku nazywa się to certyfikatem SSL). Nieuczciwy sprzedawca raczej nie będzie chciał dodatkowo inwestować w taki certyfikat, ponieważ bezpieczeństwo transakcji dla takich osób to raczej marginalna sprawa.

Bezpieczna strona sklep z zegarkami