TEST: ORIS Aquis Date – nowości z Basel World 2016

 

„Może kontrola jakości nie jest czymś spektakularnym, bez niej jednak marka Oris nie miałaby tak dobrej opinii”; te słowa, wypowiedziane przez Aysegul Ersoy, asystentki ds. kontroli jakości w fabryce Oris, są zabezpieczeniem oraz gwarancją dla każdego przyszłego użytkownika tej marki, uświadamiając mu, jak bardzo manufaktura z Holstein ceni sobie prestiż idący w parze z wysoka jakością produktów. Oris może poszczycić sie wieloma osiągnięciami w segmencie patentów mechanizmów, używanych do produkcji czasomierzy oraz udoskonaleń technicznych, które stawiają markę w czołówce szwajcarskich producentów zegarkow. I nie jest to jedynie sucha recenzja, lecz fakt potwierdzony przez wielu klientów oraz obsługę naszego serwisu, który z marka Oris współpracuje juz od ponad 20 Lat.
Przy kupnie zegarka, ważniejsza, jeśli nie najważniejsza, jest świadomość obsługi posprzedażnej oraz możliwości jakie oferuje marka w przypadku konieczności serwisu. Dostępność komponentów zamiennych, elementów wymiennych kopert oraz bransolet powinna zostać poruszona przy każdej rozmowie z przyszłym użytkownikiem tych czasomierzy, aby potwierdzić, iż zakup z tej polki jest dobrym wyborem oraz gwarancja prestiżu bedącego poczuciem bezpieczeństwa nabytego produktu.
…i najpewniejszym przykładem, potwierdzającym wcześniejsze słowa bedzie prezentacja nowych modeli z lini Aquis Date, mających swoją premierę na targach Basel World 2016.
Nasz test odbywał sie przez równy tydzien czasu. Przez ten okres, wybrany model z rodziny nurkowych czasomierzy (o numerze 73376534128RS) został poddany naszym, własnym rygorystycznym wyzwaniom dnia codziennego, oraz prześwietlony pod katem funkcjonalności oraz komfortu użytkowania.

Niewątpliwie rodzinę Aquis Datę, można zaliczyć do profesjonalnych zegarków nurkowych, dzięki długoletniej współpracy marki z dziedzinami sportów wodnych oraz ochrony środowiska oceanicznego. Dobrym przykładem moze byc model poświęcony Wenezuelskiemu rekordziście w nurkowaniu swobodnym. Carlos Coste potrafiący wstrzymać oddech na ponad siedem minut stał sie inspiracja dla stworzenia wytrzymałego chronografu w istnie nurkowym stylu, którego premiery odbyły sie w 2006 roku (dla kolekcji Diver) oraz 2011 jako uzupełnienie kolekcji, zaprezentowano opisywaną linie Aquis.

Od ponad 10 Lat od prezentacji pierwszych modeli nurkowych, marka stałe udoskonala używane komponenty dzięki temu, dzis, możemy użytkować produkty najlepszej jakości, wytrzymałe, powstałe w wyniku doboru i produkcji najwyższej klasy materiałów. Wzmacniane koperty, z zastosowaniem platyny przy produkcji, odporne na zarysowania szkła szafirowe o grubości 4,8 mm z powłoka antyrefleksyjna z dwóch stron. Dodatkowo, wyjątkowo masywna uszczelka dekla oraz sama jego grubość powoduje bardzo dobre scalenie całości koperty, przez co klasa szczelności to aż 30 bar. Antyrewersyjny pierścień koperty którego ramka wykonana jest z wysokiej jakości ceramiki, a jej powierzchnia odporna na zarysowania.
(Pierścień wyposażony w 60-minutowa skale godzinową , ułatwiająca odczyty podczas nurkowania. (Nurkowie używają tej skali do określenia pozostałego czasu zanurzenia lub kompresji). Zakręcana koronka, o wyjątkowo optymalnym rozmiarze który bardzo dobrze komponuje sie z resztą koperty oraz pozwala na pewny chwyt podczas użytkowania.

Tarcza została pozbawiona jakichkolwiek elementów mogących odrywać uwagę od wskazań godzin, minut i sekund. Datownik umieszczony na godzinie 6, na czarnej tarczy dostarcza nam dodatkowych informacji lecz nie jest rażąco widoczny na pierwszy rzut oka. Wskazówki uzupełnione o luminescencje w kolorze akwamaryny pomagają w odczytach podczas zmroku.

Satynowanie koperty jest idealnym wykończeniem powierzchni dla tego typu zegarków do zadań specjalnych, jedynie niektóre elementy zostały wypolerowane aby czasomierz stał się dopracowany w kwestii wizualnej. Jest to dobry ruch ze strony marki w przypadku poźniejszego serwisu renowacji kopert, który pozwoli na pełne odświeżenie wyglądu sprzed zakupu. Ta sama kwestia tyczy się bransolet, które w rodzinie Aquis sa bardzo masywne a ich waga niektórych może odstraszać. Jest to jednak doskonale zwieńczenie całości dla osób lubiących czuć swój czasomierz na nadgarstku.

Na pewno jedną z ważniejszych kwestii godnych pochwały w temacie wyglądu są paski kauczukowe, które według nas biją większość komponentów stosowanych przez inne marki w tej klasie cenowej. Grube oraz elastyczne, bardzo dobrze dopasowują sie do nadgarstka, nawet szczupłego. Pozwalają długo zachować swieżość i czystość, wystarczy lekko nawilżona szmatka lub po prostu solidna kąpiel. Jedyna wada, moze byc fakt, iż do modeli Aquis dopasujemy jedynie fabryczny pasek. Zapięcia zarówno dla pasków jak i bransolet zostały wyposażone w elementy mikroregulacji dzięki którym dokładnie dopasujemy rozmiar do własnej ręki. Dodatkowo zapiecie nie pozwoli zsunąć sie zegarkowi z nadgarstka w przypadku nagłego rozpiecia w skutek otarć lub wstrząsów. Słaby punkt, polerowana cześć zapięcia, narażona na bardzo wiele otarć. Nasza propozycja: Satynowanie części polerowanych w najbardziej narażonych miejscach na otarcia.

Zastosowanie mechanizmu Sellita SW200-1 czyni całość czasomierza jeszcze trwalszym. Przez okres użytkowania, zanotowana przez nas odchyłka dobowa nie przekroczyła +12 s/dobę, co mieści się w ramach tolerancji określonych przez producenta. Aby zachować utrzymywanie się takich wartości w każdym momencie użytkowania zegarka, zalecamy kontakt z autoryzowanym punktem serwisowym w celu wykonania konserwacji mechanizmu polegającej na czyszczeniu oraz wymianie wszystkich smarów, które chronią łożyska mechanizmu przed nadmiernym zatarciem w skutek ciągłego użytkowania. 38-godzinna rezerwa chodu w zupełności wystarcza aby nasz nadgarstek przez jeden dzień prezentował inny zegarek lub po prostu odpoczął, a po wznowieniu użytkowania, wskazania nie przekroczyły znaczącego opóźnienia. Dokręcanie odbywa się bez żadnych, nadmiernie słyszalnych dźwięków towarzyszących przy nakręcaniu sprężyny oraz oporu, dla nas jest to wyznacznikiem stosowania najlepszych komponentów. Atutem każdego modelu jest czerwony rotor, będący znakiem rozpoznawczym marki. Możemy go podziwiać poprzez przeszklony dekiel.

  • średnica koperty: 43 mm
  • klasa szczelności: 30 bar
  • szafirowe szkło z antyrefleksem
  • bezpieczne zapięcie motylkowe na 2 przyciski
  • ceramiczny, obrotowy bezel
  • zakręcany,przeszklony dekiel
  • substancja luminescencyjna na wskazówkach i indeksach
  • zakręcana koronka
  • 38 godzin rezerwy chodu

Cena: 7 590 zł